Науково-теоретична конференція істориків району

      20 березня 2020 року  у приміщенні Миколаївського історико-краєзнавчого музею відбулася науково-теоретична конференція учителів історії району, Тростянецької та Розвадівської ОТГ «Історія Миколаївщини у глобальному та регіональному вимірах».

          Відкрила роботу конференції директорка музею Федів Романа, яка розкрила питання «Сучасний музей як джерело формування ідентичностей».             

           Історикиня Олександра Мандзій запрезентувала ґрунтовне історичне дослідження-роботу, що номінована на ІІ етап Всеукраїнського конкурсу «Об’єднаймося, ж, брати мої!»:  «Протиріччя і сумління: родимець Євген Пришляк». Присутні побачили рідкісні світлини буремних років національно-визвольної боротьби ХХ століття, копію архівних документів, свідчення очевидців та особисті спогади  Євгена Пришляка. Колеги-історики високо оцінили роботу Олександри Романівни, запропонували видати монографію та поширити в професійному колі.  

          Ярослав Папуга – кандидат історичних наук у своїй доповіді розкрив  суть боротьби за ідентичність, право на самовизначення та життя непересічної особистості в контексті речового та візуального історичного дослідження. Учасники конференції проаналізували автобіографічні спогади Михайла Сеха, відредаговані Ярославом Богдановичем, та вшанували героїчне протистояння непересічного миколаївчанина радянській тоталітарній системі. Наш земляк Папуга Ярослав видав спогади Михайла Сеха для вивчення і ознайомлення,  і як гідний продовжувач справи свого дідуся достойний нести  почесне звання «Історик. Дослідник.Науковець».

         Історик-краєзнавець  Роман Сколоздра поділився генеологічним дослідженням свого родоводу по материнській та батьківській лінії, корені якого сягають ХУІІ ст. та особливостями розвитку  етносоціальних процесів

у Розвадові. Цікава та змістовна розповідь, оригінали і копії документів захопили слухачів. Молодець Роман Васильович! Усім нам потрібно брати з нього приклад, вивчати свій родовід, плекати майбутнє.

        Науковою, змістовною, насиченою картографічними слайдами, інженерно-технічними характеристиками була розповідь-презентація Миколи Гнатіва: «Миколаївські фортифікаційні споруди: міфи та реальність». Учасники конференції відкрили для себе масштаб військово-польових споруд, протяжність на території Миколаївщини, історію будівництва та можливість їх збереження для майбутніх поколінь. Микола Гнатів постав перед істориками та науковцями не тільки як краєзнавець, організатор та сподвижник пластунів району, але як справжній патріот свого краю, приклад жертовності для майбутніх поколінь.

     Мер міста Миколаєва вручив учасникам конференції сертифікати участі та побажав подальшої наснаги у вивченні історії рідного краю.

     Начальник відділу освіти О.І.Лехович гордий за таких професійних та відданих своїй справі справі істориків-дослідників та висловив надію і сподівання читати надалі на шпальтах районного часопису історичні дослідження своїх колег–педагогів та пишатися гідними родимцями Миколаївщини!